Pavol Zibrin: Tvoríme architektúru, ktorá spája minulosť s budúcnosťou

Projekt Cukrovar prináša výstavbu novej modernej štvrte v Trnave, ktorá zároveň premieňa historický brownfield na živý mestský priestor spájajúci minulosť s víziou budúcnosti. O tom, ako architektúra formuje identitu Cukrovaru, aké výzvy sprevádzali jeho návrh a čo tento projekt znamená pre Trnavu, sme sa rozprávali s Pavlom Zibrinom z architektonického štúdia AboutArchitecture ktorý je hlavným architektom projektu Cukrovar.

Ak sa povie Cukrovar, je vaša prvá asociácia spojená s tým „novým“ a prebiehajúcim, alebo pôvodným a historickým?
 
Takto by sa to oddeliť nedalo. Vzniká tu celkom nová štvrť, v ktorej sa spája to pôvodné s novým. Pre nás je to jeden celok – prepojený a zároveň rozdelený na menšie zóny. Celý areál Cukrovaru nadväzuje na historické centrum Trnavy, ktorému však nemá konkurovať. Cieľom je vytvoriť živú štvrť, ktorá nadviaže na staré mesto, a v ktorej sa noví obyvatelia a návštevníci budú cítiť dobre. 

Čo pôvodné z cukrovaru zostáva? Kde v areáli bude esenciu histórie cítiť intezívnejšie a kde naopak vôbec?
 
Súčasťou novej polyfunkčnej zóny bude samozrejme hlavná výrobná budova so svojím nezameniteľným komínom, administratívna budova a objekty starého a nového skladu. Všetky tieto objekty prešli postupom času procesmi rôznych prístavieb, nadstavieb a iných úprav, ktoré budú v kooperácii s pamiatkovým úradom odstránené a bude vykonaná dôsledná a kvalitná rekonštrukcia. Chceme im prinavrátiť život a nájsť pre ne vhodnú funkciu, ktorá bude dostatočne reprezentovať ich architektonickú a historickú hodnotu. Z toho vyplýva, že najviac bude „esenciu histórie“ cítiť na novom námestí, ktoré vznikne priamo pred objektom hlavnej budovy a kde vznikne po jej revitalizácii živé námestie, prepájajúce „staré“ s „novým“.

Z akej stratégie vychádza urbanistický zámer umiestnenia bytových domov a komerčných priestorov v areáli?
 
Keď to zhrnieme, celé územie Cukrovaru je rozdelené na 4 hlavné regulačné sektory A,B,C,a D. Bytové domy sú primárne umiestnené v sektoroch A a B, sektor C a sektor D (národné kultúrne pamiatky) sú určené pre mestotvornú polyfunkciu a občiansku vybavenosť. Keďže ale chceme vytvoriť živú štvrť, ani v sektoroch A a B nie sú umiestnené výlučne byty. Snažili sme sa vytvoriť mestotvorný parter a umiestniť v objektoch priestory pre rôzne obchodné prevádzky či kaviarne. Každá ulica a každý blok budov by mal žiť nielen denným, ale aj večerným životom. 

Označenie sektorov areálu Cukrovar

Čím sa Cukrovar odlišuje od iných projektov?
 
Cukrovar je pre nás najvýznamnejším projektom, ku ktorému máme silný citový vzťah. Samotné zadania a riešenia sú pre nás ateliér výnimočnou výzvou a príležitosťou. Ide o 21-hektárový brownfield na hranici mestskej zóny Trnavy, pričom jeho rozsah a význam z neho robia dlhodobý projekt, ktorému sa budeme venovať možno aj desaťročia. Naším cieľom je postupne transformovať tento priestor na plnohodnotnú mestskú štvrť, ktorá rozšíri centrálnu zónu mesta a prinesie Trnave nové príležitosti na rozvoj.

Architekt Pavol Zibrin so stavebným inžinierom Róbertom Donovalom

Ktoré architektonické prvky Cukrovaru považujete za ikonické a prečo?

Tvárou Cukrovaru je jednoznačne hlavná výrobná budova a viac ako stometrový tehlový komín. Osobne sa mi veľmi páči industriálna architektúra 19. storočia – a keď sa s pomocou pamiatkového úradu podarí „očesať“ objekt od mnohých prílepkov z druhej polovice 20. storočia a prinavrátiť Cukrovaru zašlú slávu, budeme radi.

Aká bola najväčšia výzva pri premene brownfieldu na modernú rezidenčnú štvrť ?

Najväčšou výzvou bolo pre nás to, že nevstupujeme na zelenú lúku a takisto fakt, že areál Cukrovaru je pre Trnavčanov srdcovou záležitosťou. Veď výroba prebiehala ešte pred 20 rokmi. Celý koncept urbanistického riešenia sa dlho kreoval, s ohľadom na význam celého územia pre mesto a jeho obyvateľov s cieľom vytvárať modernú nadčasovú architektúru s nadštandardnými plochami verejného priestoru, ktorý časom poskytne dostatok príležitostí na relax, bývanie, kultúru, nakupovanie či prácu.

Pohľad na cukrovarský komín

Akým spôsobom Cukrovar reaguje na súčasné trendy v architektúre a urbanizme, napríklad udržateľnosť či komunitné bývanie?

Ako postupne pribúdajú nové a nové rezidenčné etapy, vzniká tu niekoľko typov bývania – pri I. etape to boli typické pavlače, tretia a ďalšie etapy zasa budú veľké blokové obytné súbory, so súkromným zeleným vnútroblokom a verejným parkom. V každej etape sú priestory primárne určené pre obyvateľov, ktoré nadväzujú na parkové plochy. Vnútrobloky poskytujú možnosť, napríklad rodinám s malými deťmi, bezpečne stráviť čas vonku a všetkým obyvateľom možnosť tráviť čas spoločne, zoznámiť sa a komunikovať.
Dominantným prvkom je navrhovaný park, ktorý je hlavným prvkom pre zabezpečenie kvalitnej sídelnej zelene a podporou ekologickej stability zastavaného územia tejto zóny. Cieľom návrhového riešenia je priniesť obyvateľom priľahlých a plánovaných bytových domov, ako aj širokej verejnosti, plnohodnotný verejný priestor, ktorý reaguje svojím priestorovým a funkčným usporiadaním na demografiou daného miesta a reflektuje potreby rôznych záujmových skupín. Práve efektívne delenie priestorov so zachovaním vzájomnej prepojenosti je jedným zo základných predpokladov pre využitie potenciálu riešeného územia. Súčasťou parku by mal byť aj ekopark, ktorý výrazne prispieva k biodiverzite a je dôležitým článkom v riešení hospodárenia s dažďovou vodou. V rámci ekoparku sú navrhnuté priehlbiny pre zadržiavanie dažďovej vody a drevené chodníčky tak, aby zóna bola priechodná. Ide o druhovo bohatú zónu, ktorá má zároveň edukačnú funkciu. Priestor je doplnený o hmyzie hotely, lupy, načúvadlá a podobne.

Aká je Vaša architektonická vízia Cukrovaru pre nasledujúce etapy? 
 
Našou víziou je vytvoriť štvrť s naším rukopisom, ktorý je už dnes viditeľný. Chceli by sme navrhnúť priestor, ktorý bude kompaktný a vizuálne prepojený. Ako architekti nechceme, aby naša architektúra bola šokujúca, pretože skutočnými dominantami sú historické pamiatky a rozsiahla zeleň. Práve tej prikladáme veľký význam, rovnako ako jej premyslenej projekcii, na ktorej pracujú aj prestížne architektonické štúdiá.

Ako si predstavujete Cukrovar o niekoľko rokov? Aké zmeny v jeho vývoji by ste si želali vidieť?
 
Celý projekt Cukrovaru je proces na mnoho rokov. Zatiaľ je viditeľné najmä budovanie rezidenčnej časti, ale zásadné zmeny v celej zóne sa začnú diať v najbližšom čase. Plánovaný je dopravný prepoj medzi Cukrovou a Rybníkovou ulicou, ktorý aj dopravne prepojí Cukrovar so zvyškom mesta. O niekoľko rokov by som chcel vidieť začiatok rekonštrukčných prác hlavnej výrobnej budovy s typickým komínom, pretože práve ona je tvárou Cukrovaru.

Čo všetko Trnava „novým“ Cukrovarom získa? 

Našou víziou je vytvoriť živú mestskú štvrť. Hoci to teraz ešte tak nevyzerá, sme na začiatku celého procesu. Cukrovarská ulica, ktorá už vznikla, teraz získa aj svoju druhú stranu a stane sa plnohodnotným mestským bulvárom so službami, obchodmi, kaviarňami, barberom a ďalšími prevádzkami. Postupne sa približujeme k historickým pamiatkam a budúcemu námestiu, ktoré vznikne v rámci časti C. Táto časť prinesie nové pracovné príležitosti, kancelárske priestory a širšie obchodné zastúpenie. Ak sa nám navyše podarí nájsť vhodné využitie pre historické budovy, vrátane hlavnej výrobnej haly, veríme, že vytvoríme niečo, čo je na Slovensku len zriedkavo vídané.

  

Predpredaj IV. etapy je spustený. Kontaktujte nás a začnite písať svoju novú kapitolu života práve v Cukrovare.